1.1 Podłączenie rejestratora BCS bezpośrednio do komputera (z pominięciem switcha i routera)

Ten artykuł jest fragmentem z przewodnika „Instrukcja konfiguracji rejestratora BCS”. Kliknij tutaj i zakup pełną wersję przewodnika w promocyjnej cienie 35 zł. Pełna wersja jest dostępna w wygodnym do wydruku formacie PDF i zawiera dodatkowe informacje o uruchomieniu dostępu przez zewnętrzną sieć internetową.

Jeśli chcesz podłączyć rejestrator BCS bezpośrednio do komputera (czyli bez użycia switcha lub routera) to najlepiej użyj do tego kabla skrosowanego (z przeplotem). Kabel skrosowany posiada zamienioną kolejność żył w drugim wtyku RJ-45. Z poprzedniego rozdziału pamiętasz, że występują 2 standardy określające kolejność żył (T568A oraz T568B) i dlatego występują też dwa standardy na kable skrosowane. Podobnie jak poprzednio nie ma znaczenia, który standard wybierzesz (ale aby uniknąć pomyłek najlepiej wybierz jeden standard). Poniżej schemat przewodu skrosowanego wykonanego zgodnie z T568B.

Kolejność żył dla przewodu skrosowanego zgodnego ze standardem T568B

Kolejność żył dla przewodu skrosowanego zgodnego ze standardem T568B

   Jest jedna sytuacja, w której zastosowanie kabla skrosowanego nie jest konieczne. Nowsze komputery mogą posiadać kartę sieciową z funkcją AUTO MDI/MDI-X. Ta funkcja automatycznie dostosowuje się do kolejności żył w podłączonym przewodzie (czyli bez względu czy podłączymy kabel prosty czy skrosowany karta sieciowa się do tego dostosuje). Jeśli nie wiesz, czy komputer posiada funkcję AUTO MDI-MDIX to najpewniej jeśli przygotujesz kabel skrosowany.

    Jeśli masz już przygotowany kabel skrosowany, to jeden wtyk podłącz do rejestratora, a drugi do karty sieciowej komputera. Nie ma znaczenia do którego urządzenia podłączysz wtyk z zamienioną kolejnością.

    Dla uniknięcia dodatkowych problemów z łącznością wyłącz w komputerze sieć bezprzewodową WI-FI oraz ew. inne dostępy do internetu (internet mobilny GSM, LTE).

   Teraz musisz dostosować adresację IP komputera do adresacji rejestratora. Domyślny adres IP w rejestratorach BCS to 192.168.1.108, a domyślna maska podsieci to 255.255.255.0

   Dla prawidłowej łączności maski podsieci w obu urządzeniach muszą być takie same, natomiast adresy IP muszą być identyczne w pierwszy 3 członach (czyli tylko końcówka musi być inna).

   Najczęściej karta sieciowa komputera ma włączoną funkcję DHCP „Uzyskaj adres IP automatycznie”, która pobiera adres z routera. W tym rozdziale opisujemy podłączenie bez routera zatem adres IP musisz samodzielnie ustawić. W zależności od posiadanego systemu operacyjnego dostęp do ustawień sieciowych może się trochę różnić. Poniżej znajdują się przykłady dla popularnych systemów Windows.

Windows XP Kliknij: Przycisk Start > Panel sterowania > Połączenia sieciowe > Połączenie lokalne > Właściwości > Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)

Windows Vista Kliknij: Przycisk Start > Panel sterowania > Sieć i internet > Centrum sieci i udostępniania > Zarządzaj połączeniami sieciowymi > Połączenie lokalne > Właściwości > Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)

Windows 7 / 8 / 8.1 Kliknij: Przycisk Start > Panel sterowania > Sieć i internet > Centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienia karty sieciowej > Połączenie lokalne > Właściwości > Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)

   W otwartym oknie należy wybrać opcję „Użyj następującego adresu IP”.

   Jeśli w/w opcja była już wybrana i w pozostałych polach znajdowały się jakieś parametry to zanotuj je wszystkie na kartce bo w przyszłości mogą być potrzebne (jeśli komputer jest podłączany do innych sieci przy pomocy tej samej przewodowej karty sieciowej, to po zakończeniu obsługi rejestratora BCS należy przywrócić pierwotne dla tej karty).

   Aby dostosować adresację do adresacji rejestratora wypełnij odpowiednio pola:

   Adres IP: tutaj pierwsze 3 człony muszą być takie same jak w rejestratorze, a końcówka musi być inna (czyli przykładowo możesz wpisać 192.168.1.100

   Maska podsieci: tutaj wpisujesz dokładnie taką samą maskę jaka jest ustawiona w rejestratorze (czyli wpisz 255.255.255.0).

   Pozostałe pola nie są potrzebne więc zostawiamy puste i zamykamy okno przyciskiem OK. Poprzednie okno też zamykamy przyciskiem OK.

   Teraz możesz przejść do rozdziału „2. Logowanie do rejestratora BCS w sieci lokalnej LAN”

>>> Przeczytaj kolejny rozdział przewodnika: 1.2. Podłączenie rejestratora BCS do sieci ze switchem

Ten artykuł jest fragmentem z przewodnika „Instrukcja konfiguracji rejestratora BCS”. Kliknij tutaj i zakup pełną wersję przewodnika w promocyjnej cienie 35 zł. Pełna wersja jest dostępna w wygodnym do wydruku formacie PDF i zawiera dodatkowe informacje o uruchomieniu dostępu przez zewnętrzną sieć internetową.